کرم های ضد آفتاب مینرال

کرم های ضد آفتاب مینرال حاوی زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید به دلایل زیر، جزو  بهترین ضدآفتاب ها محسوب می شوند:

  • محافظت بسیار قوی در برابر اشعه های مضرخورشید را با کمترین تهدید برای سلامتی ایجاد می کنند.
  • مولکول های فیلتر های ضدآفتاب در معرض خورشید از هم نمی پاشند و پایدارند. زینک اکساید محافظت کننده خوبی در برابر اشعه UVA است.
  • قدرت محافاظت کنندگی تیتانیوم دی اکساید( Titanium Dioxide) به اندازه زینک اکساید( Zinc Oxide) قوی نیست، اما بهتر از بسیاری از مواد فعال شیمیایی عمل می کند.

زینک اکساید اولین گزینه  انتخابی برای حفاظت از خورشید است. در معرض نور خورشید پایدار هستند و می تواند محافظت بیشتری از اشعه UVA نسبت به مواد شیمیایی ضد آفتاب های دیگر را فراهم کند. چند سال پیش، کرم های ضد آفتاب زینک اکساید، اغلب بسیار سفید و گچی بود. امروزه سازندگان کرم های ضد آفتاب از نانو ذرات زینک اکساید استفاده می کنند تا کرم های با رنگ سفید کمتری تولید کنند.

تعدادی از شرکت ها محصولاتی را تبلیغ می کنند که حاوی تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید هستند اما غیر نانو هستند. این ادعا عموما گمراه کننده است. در حالی که اندازه ذرات در بین تولیدکنندگان متفاوت است. استفاده از نانوذرات در لوازم آرایشی یک قانون است، زیرا خواص نانوذرات به اندازه، شکل، سطح و پوشش آنها متفاوت خواهد بود.

تحقیقات بسیار و دستورالعمل های خاص FDA  کاهش ریسک و به حداکثر رساندن حفاظت از خورشید را در کرم های ضد آفتاب مینرال ضروری دانست. بنابراین نظر متخصصان این است که  زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید یکی از بهترین گزینه های انتخابی در بازار آمریکاست.

دلایل برتری این ضدآفتاب ها:

  • شکل و اندازه ذرات در حفاظت از خورشید تاثیر می گذارد. کوچکتر بودن ذرات بهتر از بالا بودن SPF ضدآفتاب ها هستند.
  • هم بستگی و سد محافظتی فیلترهای نانوی ضدآفتاب های مینرال در معرض اشعه خورشید از بین نمی رود.
  • نور خورشید را منعکس کرده و در سطح پوست گرما تولید نمی کنند.
  • نانو ذرات کرم های ضد آفتاب در پوست نفوذ نمی کنند. (مطالعات FDA و اتحادیه اروپا طبق تحقیقات بسیار نتیجه گرفتند که نانوذرات به پوست نفوذ نمی کنند) (NanoDerm 2007، Sadrieh 2010)

نظارت مداوم در ارزیابی ایمنی کرم های ضد آفتاب وجود دارد. در حال حاضر، تمام شواهد موجود نشان می دهد که زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید را می توان با خیال راحت در کرم های ضد آفتاب استفاده کرد و خطر کمتری نسبت به سایر مواد ضد آفتاب شیمیایی دارند.

در منابع زیر می توانید مواد مضر و تایید نشده توسط FDA را بیشتر مطالعه بفرمایید.

در ادامه با مقالات ما درباره ضدآفتاب همراه باشید……

منبع:

https://cen.acs.org/articles/93/i20/Decade-FDA-Still-Wont-Allow.html
https://www.ewg.org/sunscreen/report/nanoparticles-in-sunscreen/#.WwsEZO4vzDc
https://www.dermveda.com/learn/sun-care/sunscreen/whats-the-deal-with-nanoparticles-in-sunscreens
https://www.researchgate.net/publication/223979004_Nano-sized_cosmetic_formulations_or_solid_nanoparticles_in_sunscreens_A_risk_to_human_health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *