چین و چروک های صورت

ایجاد شدن چین و چروک های صورت قسمتی از روند پیری محسوب می شود.

زمانی که سن بالاتر می رود، پوست نازکتر، خشک تر، خاصیت ارتجاعی آن کمتر و توانایی محافظت آن در برابر آسیب های بیرونی کاهش می یابد.  این ها سبب می شود تا در پوست چین و چروک ایجاد شود.

در سنین جوانی لبخندهای مکرر و اخم کردن ها نیز می تواند سبب ایجاد چین و چروک و خطوط عمیق روی پوست می شود.

بصورت کلی بافت پوست در سنین بالا دچار تغییرات زیادی شامل موارد زیر می شود:

  • آهسته شدن تقسیم سلولی و نازک شدن لایه های داخلی پوست. نازک شدن پوست ، بدن را مستعد آسیب های بیرونی اعم از تاثیرات اشعه UV و میکروارگانیسم ها و … می کند. بنابراین با بالارفتن سن، استفاده از ضد آفتاب ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
  • لایه عمیق پوست، که در آن کلاژن و الاستین وجود دارد، چارچوبی برای لایه های سطحی پوست فراهم می کند. با بالارفتن سن تولید این دو پروتئین از سلول های پوست (فیبروبلاست) کاهش می یابد و لایه های سطحی پوست سست و از هم گسیخته می شوند. بنابراین پوست پیر، فرم آویزان به خود می گیرد. استفاده کردن از محصولات حاوی هیالورونیک اسید و محرک تولید دوباره کلاژن و الاستین در سنین ۳۵ سالگی به بعد می تواند از این اتفاق جلوگیری نماید.
  • غده های ترشحی چربی(سبابه) کوچک می شود. نبود لایه محافظ چربی، توانایی حفظ رطوبت پوست را کاهش می دهد که این امر باعث خشکی و زبری پوست می شود. در نتیجه نیاز پوست به مرطوب کننده ها بیشتر از گذشته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *