چه عواملی باعث پیری پوست می شود؟؟!!!

پیری پوست به عوامل زیادی وابسته است. برخی از آن ها اجتناب ناپذیر است، اما از تاثیر برخی از آن ها می شود جلوگیری کرد.
عاملی که نمی توانیم تغییر دهیم، خود فرایند پیری است. با گذشت زمان، همه ما خطوط قابل رویتی را در چهره هایمان می بینیم. این طبیعی است که با بالا رفتن سن صورت، جوانی خودش را از دست بدهد و نازک تر و خشک تر شود. از منظر علم پزشکی به این نوع پیری، “پیری ذاتی” می گویند.
با استفاده از یک سری راه ها، می توان روند پیری پوست را تحت تأثیر قرار داد. تاثیر گذاری محیط و شیوه زندگی می تواند زودتر از حالت طبیعی پوست ما را پیر کند. اصطلاح پزشکی مورد استفاده برای این نوع پیری، “پیری بیرونی” است. با استفاده از اقدامات پیشگیرانه، می توان روند پیری پوست را کاهش داد.

۱۰ راه برای کاهش پیری زودرس پوست:

خورشید نقش مهمی در پیری زودرس پوست دارد. با انجام عادت های اشتباه می توان پوست را سریعتر از حد طبیعی پیر کرد. متخصصین پوست برای کمک به بیماران خود برای جلوگیری از پیری زودرس نکات زیر را توصیه می کنند:

  1. هر روز از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید. حفاظت پوست از نور خورشید چه در بیرون از خانه و یا در خانه ، ضروری است. پوست را با استفاده از کرم ضد آفتاب که طیف گسترده ای از SPF 30 و ضد آب هستند، محافظت کنید.
  2. سیگار کشیدن را متوقف کنید. سیگار کشیدن تا حد زیادی پیری پوست را تسریع می بخشد. سیگار باعث ایجاد چین و چروک، چهره ای گرفته و رنگ پوست متمایل به زرد می شود.
  3. از ابراز احساسات با اعضای صورتتان پرهیز کنید. زمانیکه شما این کار را انجام می دهید عضلات صورت منقبض میشوند و تکرار این کار طی سالهای طولانی باعث دایمی شدن چروک های صورت میشود.
  4. یک رژیم سالم و متعادل داشته باشید. یافته های حاصل از مطالعات انجام شده نشان می دهد که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی تازه سبب جلوگیری از آسیب های ناشی از پیری زودرس پوست می شود. یافته های تحقیقات همچنین نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند می تواند پیری را تسریع کند.
  5. کمتر الکل بنوشید. الکل سبب خشک شدن و زبر شدن و دهیدراته شدن پوست میشود. این خشکی پوست سبب پیری آن می شود.
  6. چند روز در هفته را ورزش کنید. مطالعات اخیر نشان داده اند داشتن فعالیت بدنی سبب افزایش و کارآمدی سیستم ایمنی می شود. این موضوع می تواند به شادابی پوست کمک کند.
  7. پوست خود را با مواد شوینده ملایم تمیز کنید. مواد شوینده شیمیایی و قوی پوست شما را تحریک می کند و این تحریک سبب پیری پوست می شود در حالی که شوینده های ملایم می توانند آلودگی ها را بدون تحریک پوستتان تمیز کند.
  8. صورت خود را دوبار در روز و بعد از تعریق زیاد بشورید. عرق کردن، به ویژه زمانیکه کلاه یا لباس به تن دارید پوست شما را تحریک میکند. بنابراین پوست خود را در اسرع وقت بشورید.
  9. از مرطوب کننده های پوست بصورت روزانه استفاده کنید. این محصولات سبب جمع شدن آب در بافت پوستتان میشود.
  10. استفاده از محصولات مراقبتی ضد چروک که تولید کلاژن را تحریک میکنند و پوست شما دیرتر خاصیت الاستینی خود را از دست می دهد.

هرگز برای سالم ماندن دیر نیست…

حتی افرادی که دچار علائم زودرس پیری پوست شده اند می توانند شیوه زندگی خود را تغییر داده و جوانی را به پوست خود برگردانند. یا اینکه از روش های غیر تهاجمی مانند محصولات مراقبتی پوست استفاده کنند و پوست خود را دوباره جوان کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *