مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها جزء محصولات بسیار مهم مراقبتی برای پوست می باشند.
در این مقاله به ویژگی های مختلف مرطوب کننده ها می پردازیم که از این پس راحت تر مرطوب کننده مناسب را انتخاب کنید

یکی از ویژگی های پوست سالم، داشتن رطوبت است که می تواند اثرات منفی محیطی را تحمل کند. علاوه بر این، میزان هیدراتاسیون پوست نقش مهمی در توانایی جذب مواد فعال در محصولات مراقبتی پوست دارد. این مواد فعال در پوست مرطوب ۵-۱۰ برابر سریع تر از پوست خشک جذب می شوند.

اول از همه، لازم است بدانید پوست از طریق مکانیسم های داخلی بدن آبرسانی می شود. به همین دلیل، برای داشتن پوست سالم، مصرف آب به اندازه کافی مهم است.

در کل مرطوب کننده ها دو هدف دارند: نگه داشتن رطوبت در لایه بیرونی پوست (اپیدرم) یا ایجاد یک مانع  برای خروج آب از لایه های خارجی.

با توجه به تاثیرات محیطی بر روی پوست، مواد تشکیل دهنده مرطوب کننده ها  را می توان به چندین نوع تقسیم کرد:

به دام انداختن رطوبت:

هدف آنها ایجاد لایه ای است که از تبخیر رطوبت اپیدرم جلوگیری می کند. ساده ترین مثال وازلین است. همچنین مشتقات  نفت که روغن های معدنی ، سیلیکون ها و واکس ها هستند. آنها یک لایه ضد آب بر روی پوست ایجاد می کنند که می تواند میزان کاهش آب را تا ۹۸٪ کاهش دهد. با وجود این راندمان بالا، استفاده آنها مشکلات قابل توجهی دارد. آنها اجازه تنفس به پوست نمی دهند، منافذ پوست را مسدود کرده و اجازه باسازی  را به پوست نمی دهند.

نرم کننده :

به کرم ها یا لوسیون ها اطلاق می شود. تفاوت آنها با گروه قبلی (به دام انداختن رطوبت) این است که آنها پوست را نمی پو شانند، بلکه با نفوذ به لایه مرده و خشن پوست سبب نرم شدن این لایه می شوند.

لایه های شاخی در سطح پوست را می توان با یک دیوار آجری قیاس کرد که آجرهای آن سلولهای مرده پوست (Corneocytes ) هستند و سیمان این دیوار آجری را اسیدهای چرب، کلسترول و سرآمید اختصاصی تشکیل می دهد. هنگامی که پوست آب از دست می دهد، اتصالات بین سلولی شکسته می شود، پوست شروع به پوسته پوسته شدن می کند و پژمرده می شود. بنابراین، مرطوب کننده های این دسته به کمک سرآمیدهای بین سلولی رفته و سبب پر کردن فضاهای خالی می شوند و میزان آب پوست را متعادل نگه می دارند.

این نوع عملکرد رطوبت رسانی هم در میان محصولات طبیعی و هم شیمیایی وجود دارد: روغن فندق، شی باتر، اسکوالن از محصولات طبیعی ایجاد کننده این خصوصیت هستند و در محصولات شیمیایی روغن پارافین، موم و …

حالت فیلمی :

یک فیلم محافظ بر روی پوست تشکیل می دهند، اما بر خلاف مورد اول (به دام  انداختن آب)، ترکیبات آنها از آب تشکیل شده است. به همین دلیل، ساختار سبکتری دارند و اجازه می دهند پوست نفس بکشد. کلاژن، الاستین، پکتین، ژلاتین، کیتوزان. مواد نگهدارنده ،آب، جز ترکیبات این نوع مرطوب کننده ها است. به علت ترکیب آنها، آب را از لایه های داخلی تر پوست به لایه خارجی پوست منتقل می کنند.

این نوع مرطوب کننده ها اگر جز محصولات شیمیایی باشند که طی فرآیندهای شیمیایی تولید می شوند در ترکیبات خود دارای: اوره، اسیدهای آمینه، لاکتات سدیم، گلیسرول، پروپیلن گلیکول، بوتیل گلیکول، PEG، سوربیتول، اسید هیالورونیک و نمک هستند. اشکال این نوع مرطوب کننده ها این است  که در هوای بسیار خشک آنها آب را از سلول های جوان پوست به خود جذب می کنند، نه از محیط اطراف واین عمل سبب خشکی بیشتر پوست می شود.

بنابراین، لازم است در هوای بسیار خشک از نوع دیگری از مرطوب کننده ها  برای جلوگیری از خروج آب ار پوست استفاده شود. و از طرفی مرطوب کننده های شیمیایی حامل مواد خطرآفرین شیمیایی هستند که اختلالات بسیاری را در سیستم هورمونی و عصبی مصرق کننده های خود ایجاد می کند.

نتیجه گیری:

بهترین راه برای مرطوب کردن پوست، استفاده از روغن های گیاهی یا محصولاتی است، که فاز چربی آنها شامل این نوع روغن ها باشد. روغن های گیاهی به تقویت سیمان بین سلولی کمک می کنند. مطالعات نشان داده اند که استفاده از این مرطوب کننده ها می توانند وضعیت پوست را  به علت غنی کردن چربی های مورد نیاز پوست بهبود بخشند. زمان بازسازی، پوست قادر به جذب عناصر مورد نیاز خود از این چربی ها مانند سرامیدها، کلسترول و اسیدهای چرب می باشد.

نکته قابل توجه این است که هنگام انتخاب مرطوب کننده، نوع پوست و کاربرد مورد انتظار محصولات را مد نظر قرار دهید.

در مقالات بعدی محصولات ارگانیک و گیاهی را با ذکر کارایی آنها معرفی خواهیم کرد…..

منابع:

Как выбрать средство для увлажнения кожи

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *