تاثیر گردش خون بر سلامت پوست

گردش خون چه تاثیری بر پوست خواهد داشت؟؟؟!!!

زمانی که کسی از پوست سالم و شاداب سخن می گوید، بسیاری از ما به گردش خون فکر نمی کنیم …!!!!

چرا ما به این موضوع توجه  نمی کنیم؟ به عبارت دیگر اگر کسی جوشی روی پوستش ظاهر شود، احتمالا از کرم آرایشی برای مخفی کردن آن استفاده می کند، درست است؟؟!!  تقریبا هرگز کسی به این توجه ندارد که برای از بین بردن جوش های صورت  بدود یا ورزش کند. احتمالا فکر می کنید که تاثیر چندانی نخواهد داشت…

سیستم گردش خون (در میان سیستم های دیگر) نقش حیاتی در سلامت پوست دارد. اگر این ارتباط را ندیده اید، اجازه دهید از شما بپرسم: آیا به پوست فرد مبتلا به کم خونی توجه کرده اید؟ اغلب کم رنگ و تقریبا بی روح و عاری از شادابی است.

این مقاله به طور مختصر به بررسی ارتباط بین پوست و گردش خون و راه های افزایش سلامت پوست از طریق بالا بردن میزان افزایش گردش خون در صورت می پردازد.

چگونه گردش خون ضعیف، پوست ما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

وظیفه سیستم گردش خون حذف کردن مواد زائد (دی اکسید کربن، اسید، و غیره) و رساندن مواد مغذی (اکسیژن، مواد معدنی، ویتامین ها، هورمون ها و سایر عناصر) به تمام قسمت های بدن  است. پوست بزرگترین ارگان در بدن به حساب می آید و از چندین لایه قابل تشخیص تشکیل شده است. لایه ی بیرونی پوست از سلولهایی ساخته شده که یک سد غیر قابل نفوذ در برابر میکروبها محسوب می‌شود.

برای اینکه این سلول ها به درستی عمل کنند و برای حفظ انعطاف پذیری بافتی با این وسعت، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز است. اکثرا مردم بیشتر با ویتامین C و روی(Zinc) آشنا هستند. اما  بدون اکسیژن سلول ها می میرند. البته باید توجه داشت که با کمبود  آهن، اکسیژن به بافت های بدن منتقل نخواهد شد و پوست “حیات” خود را از دست خواهد داد. به همین ترتیب، کم آبی بدن برای پوست، همین اثر را خواهد گذاشت. هورمون ها نیز در سلامت پوست نقش مهمی دارند.  به عنوان مثال، هورمون های تیروئید، که میزان کارهای سلول ها را کنترل می کند، بنابراین آنها نیز بر روی پیری تاثیر می گذارند. بنابراین برای داشتن پوست سالم و بدون نقص لازم است چندین ارگان بدن در بهترین حالت خود باشند.

سلول های پوستی نه تنها تمام این مواد را نیاز دارند، بلکه سلول هایی که رگ های خونی را تشکیل می دهند نیز به سهم خود از مواد مغذی و گردش خون نیاز دارند. افراد کم تحرک، افراد دارای رژیم غذایی با قند بالا، کربوهیدرات و غذاهای فرآوری شده (به عنوان مثال کالری بالا و ارزش کم تغذیه ای)، به احتمال زیاد رگ های خونیشان را با رسوب های چرب پر کرده اند.  نیازی به گفتن نیست که این امر یک خطر برای شروع دیابت است! چنین شرایطی باعث می شود- کبد که مهمترین سیستم سم زدایی بدن است – در آن سموم انباشته شود و زمانی که کبد سالم نیست، حدس بزنید چه چیزی سالم نیست؟ بله، پوست!

چگونه ورزش به افزایش گردش خون در پوست کمک می‌کند؟

با افزایش تمرینات ورزشی سیستم گردش خون فعال می‌شود. به این ترتیب، گردش خون سموم بیشتری را در هنگام آوردن مواد مغذی به تمام سلول های بدن پاک می کند. این درحالی است که با ورزش کردن، عضلات، چربی اطراف خود را می‌سوزانند و سبب پاک شدن کلسترول اضافی از عروق خونی و همچنین سوختن چربی های انباشته در کبد می شود. در نتیجه ورزش کردن به بهبود کبد و پوست کمک شایانی می‌کند.

ورزش شرایطی را فراهم کرده تا پوست از طریق منافذ خود “تنفس” کند….

چه راه های دیگری برای افزایش جریان خون در پوست وجود دارد؟

  • ماساژ دادن
  • بخور گرفتن
  • استفاده از محصولات بهداشتی مراقبتی که دارای عصاره : نعنا، سرو و لیمو باشند.

بالا رفتن گردش خون سبب شادابی پوست خواهد شد.

در مقالات بعدی به نقش عصاره ها و مواد موثره بر افزایش گردش خون خواهیم پرداخت.

لینک های مقالات علمی برای مطالعه بیشتر:

/https://www.leaf.tv/articles/how-to-improve-facial-blood-circulation-for-a-more-youthful-look

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *