با ساختار مو و آسیب های آن آشنا شوید

 

ساختار مو یک سیستم یکپارچه با رفتار شیمیایی و فیزیکی خاص است. این ساختار پیچیده ای از چند قسمت تشکیل شده است که به عنوان یک واحد عمل می کنند. مو به سه ناحیه اصلی تقسیم می شود: کوتیکول، قشر و مدولا(Medulla).

کوتیکول (Cuticle) خارجی ترین لایه مو است که همانند پولک ماهی روی یکدیگر قرار گرفته اند و پوشش نازک، بی رنگ و محافظ روی مو تشکیل می دهند.به عنوان یک منطقه مقاوم در برابر عوامل شیمیایی است. این پوشش مانند یک سپر از بخش های داخلی مو محافظت می کند.  ۱۸-MEA مسئول خاصیت هیدروفوبیک( آب گریزی) مو است و حذف آن با روش های شیمیایی یا مواد شیمیایی قلیایی می تواند باعث افزایش خاصیت هیدروفیلی مو شود.

کمپلکس غشای سلولی (CMC) یک ماده بین سلولی است. CMC شامل غشای سلولی و مواد چسبنده (سیمان) اتصال دهنده بین سلولی کوتیکول است. مهمترین لایه CMC صفحه بتا نامیده می شود و به عنوان سیمان بین سلولی شناخته می شود و توسط لایه های دیگر از هر سلول متصل می شود. CMC و Endocuticle مناطق بسیار آسیب پذیر به مواد شیمیایی مانند دکلره کردن، رنگ کردن و صاف کردن مو. همچنین صاف کردن مو و شامپوهای شیمیایی  CMC را از بین می برد.

شکستگی های CMC ممکن است قبل از شکستن فیبر مو رخ دهد.

قرار گرفتن در معرض شستشو با مواد شیمیایی قوی، خشک شدن بدون محافظت، صاف کردن مو، نور خورشید و درمان های شیمیایی قلیایی منجر به کاهش میزان چربی در سطح سلول می شود که از حالت هیدروفوبیک می کاهد و  به هیدروفیلی و باردار شدن منفی مو منجر می شود.

کورتکس (Cortex) بخش عمده ای از جرم موی انسان را تشکیل میدهد و توسط سلول های ضخیم، Fusiform متصل به CMC تشکیل شده و حاوی پروتئین و گرانول های ملانین است. سلول های قشر نیز شامل ساختارهای فیبری شکل هستند، هر کدام از میکرو فیبریل ها تشکیل شده اند که دارای واحدهای فیبریلا و ماتریکس هستند. ماتریکس از پروتئین کریستالی تشکیل شده است. ماکرو فیبریل ها به شکل مارپیچی مرتب قرار دارند. در داخل میکرو فیبرهای وجود دارد واحدهای کوچکتر به نام پروتوفیلامنت، هر کدام شامل بخش های کوتاهی از پروتئین های آلفا-هلیکس است که در زنجیره پروتئین های پلی پپتیدی تشکیل شده اند. اجزای داخلی مو و پروتیین های داخلی توسط نیروهای شیمیایی مانند نیروهای یونی، نیروهای هیدروژن، نیروهای واندروالسی و نیروهای دی سولفیدی باهم در ارتباط اند. فرایند صاف کردن موها شامل شکستن نیروهایی است که  حالت مارپیچی فیبرهای مو را نگه داشته است. این فرآیندها می تواند شکاف یا ترک را در Endocuticle و CMC تولید کند،اما آسیب عمده به مو پس از استفاده نامناسب از محصولات مو و عدم مراقبت در حین شانه زدن مو است.

آسیب های ناشی ازاستفاده کردن از روش های شیمیایی می تواند با استفاده صحیح از محصولات مراقبت از مو، به حداقل برسد و یا ترمیم شود.

محصولات مراقبتی مو می تواند خاصیت هیدروفوبیک مو را افزایش دهد، کوتیکول را تقویت کرده و موجب کاهش آسیب های ناشی از اصطکاک شود.

در مقالات بعدی به نقش سایر اجزای مو و همچنین عوامل مضر شیمیایی پرداخته خواهد شد و همچنین راهکارهای مفید و کارآمد برای آسیب ها ذکر خواهد شد…..
با ما باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *