آیا کرم های ضد آفتاب از آسیب پوست جلوگیری می کنند؟

کرم ضد آفتاب از آسیب پوست جلوگیری می کند؟؟؟!!!
یکی از اولین و اصلی ترین سوالاتی است که مشتریان در زمان انتخاب و خرید ضد آفتاب می پرسند.

اکثر افرادی که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند و آفتاب سوختگی ندارند، فکر می کنند پوستشان به اندازه کافی در برابر نور خورشید محافظت شده است.

این تصور اغلب درمورد ضد آفتاب ها اشتباه است.

در ادامه مقاله دلایل این تصور اشتباه را شرح خواهیم داد.

اکثرا افراد بر اساس SPF  کرم ضدآفتاب را انتخاب می کنند و تصور می کنند با عدم سوختگی پوست از اشعه مضر خورشید نیز در امان بوده اند. بسیاری از کرم های ضد آفتاب محافظت کافی از اشعه UVA را ندارند. این اشعه ایجاد کننده لک های پوستی است.

در حالیکه اشعه های UVB با انرژی بالا علت اصلی آفتاب سوختگی و جهش های DNA و ایجاد سرطان می باشد. آنها به بافت عمیق تر پوست نفوذ می کنند و بیشتر مسئول ایجاد رادیکال های آزاد هستند.
منظور از رادیکال آزاد مولکول های دارای انرژی که بسیار واکنش پذیر هستند و می توانند به DNA و سلول های پوست آسیب برسانند، می باشد.  این اشعه پیری پوست را تقویت و باعث ایجاد سرطان پوست می شود.

کرم های ضد آفتاب باید با دقت فرموله شده و آزمایش شوند تا اطمینان حاصل شود، که قوی ترین و پایدار ترین محافظت از آسیب پوستی مربوط به UVA، از جمله رادیکال های آزاد و سرکوب سیستم ایمنی بدن را می توانند ایجاد کنند. بنابراین از خرید ضدآفتاب هایی که کارخانه های تولیدی آنان از تکنولوژی روز بهره نمی گیرند، جدا  بپرهیزید.

 اشعه ماوراء بنفش می تواند Avobenzone را از بین ببرد. این ماده شایع ترین  فیلتر در اکثر ضدآفتاب های شیمیایی است.

این در حالی است که از زینک اکساید( Zinc Oxide) به عنوان فیلتراسیون قوی  UVB/UVA  و تیتانیوم دی اکساید( Titanium Dioxide) برای محافظت در برابر اشعه های UVB و برخی طیف های کوتاه تر UVA و همچنین اثربخشی بیشتر، در ضد آفتاب Placentor به کار گرفته شده اند.

یک سری از مطالعات نشان داده، زمانی که به اندازه لایه توصیه شده از ضدآفتاب استفاده می کنید، تولید نسبی رادیکال آزاد ۵۵ درصد کاهش می یابد. اما هنگامی که یک پوشش معمولی از کرم ضد آفتاب استفاده می شود، محافظت آن کاهش می یابد. بنابراین مقدار ضدآفتاب استفاده شده مهم است.

بسیاری از کرم های ضد آفتاب شیمیایی در بازار حاوی مواد ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که می توانند ارزش SPF را افزایش دهند. اما آنها ازتاثیرات منفی اشعه UV جلوگیری نمی کنند. (Kobo 2015)
مواد ضد التهاب از جمله عصاره های گیاهی شیرین بیان، بابونه و آلوورا باعث کاهش قرمزی پوست می شوند. (Couteau 2012)

اما مشخص نیست که آیا آنها در جلوگیری از دیگر آسیب های پوستی ناشی از UV نیز موثر هستند؟

آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E و C برای جذب یا خنثی سازی رادیکال های آزاد ناشی از اشعه های UV اضافه می شوند.  اما ممکن است در فرم ها یا مقادیری که موثر هستند، اضافه نشوند. بنابراین اهمیت کارخانه تولیدی ضدآفتاب و تکنولوژی و اعتبار آن اهمیت دارد.

در ادامه با مقالات ما درباره ضدآفتاب همراه باشید……

 می توانید از طریق منابع ذکر شده به مطالعه جامع و دقیق تر درباره ضدآفتاب های گیاهی و شیمیایی بپردازید.

منبع:

https://www.ewg.org/sunscreen/report/do-sunscreens-prevent-skin-damage/#.Wwqsee4vzDc
https://phamix.com/2009/07/natural-sunscreens-zinc-oxide-or-titanium-dioxide/
https://www.ewg.org/sunscreen/report/methodology/#.WxlzOe6FPIU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *